Anne ile Bebek Arası Güçlü İletişim Nasıl Kurulur?

Anne ile Bebek Arası Güçlü İletişim Nasıl Kurulur?
7 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 117 kez okundu.

Anne Bebek ilişkisi Geliştirme Yöntemleri

Yeni doğan bebeklerinizin sizlerle iletişim kurması sadece konuşmak, el veya mimiklerle anlaşmak değildir. Bilinçaltına bağlı olarak o sizinle iletişim kurmak isteyecektir lakin konuşma yeteneğini daha kavrayamadığı için birtakım yollara başvuruyor.

İyi Anne Bebek ilişkisi

  • Gülümsemesi
  • Dikkat çekecek hareketler yapması
  • Anlamsız çıkarılan o sesler
  • Size anlamsız bakması
  • Huzursuz olup ağlamaya başlaması
  • Kıpırdanıp yerini değiştirmeye çalışması gibi durumlarda bebek, sizin ilginizi çekmeye çalışmasıyla ilgilidir. Anneler çocukları ile ne kadar doğru iletişim kurma konusunda başarısızlar.

Bebekle doğru iletişim kurmak doğru etkileşimi doğurur.

Doğru iletişim kurmak için çocuğunuzla anlamsız çıkardığı sözcükleri aldırmadan onunla bir arkadaş gibi sohbet etmeniz gerekmektedir. Bebek ile aranızda 20-30 santimetre gibi uzaklık koyularak bakılması gerekir. Çocuğunuza o bakış ile güvendesin kavramını anlayabilmesi için en iyi uzaklıktır.

Bebeğinize güven vermenizdeki önemi daha önceki makalelerimizde belirtmiştik. Sık sık çocuğunuzun sırtını yavaş yavaş okşamanız gerekir.

Bunlar bebekleriniz ile en iyi iletişim kurmanızın yollarıdır.

Çocuklarınızın davranışlarını çok iyi gözlemleyin ki onlara göre olumsuz durumlarda yeni davranışlar seçebilirsiniz. Hal ve hareketlerini ve davranışlarına çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Beslenme sonrası ise onunla konuşun çünkü bebek kendini beslenmeden sonra rahat ve hazır hisseder. Çocuğunuzun anlamsız seslerine çok dikkat ederek anlamaya çalışmalısınız ki aranızdaki iletişim az da olsa güçlenebilir.

Bebeğinizle her zaman her yerde iletişim kurmaya devam edin. Bebek arabasında gezdirirken, altını değiştirirken, mama yedirirken, emzirirken, uyurken…

Unutmamanız gereken en önemli şey doğum anından itibaren hem fiziksel temas ile hemde gülümsemeler ile bebeğinizle sürekli iletişim içinde olmanız gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git