Çocuğunuz Çok Sık mı Hastalanıyor!

Çocuğunuz Çok Sık mı Hastalanıyor!
1 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 67 kez okundu.

Sık sık Hastalanan Çocuklar İçin Öneriler

Çocuğunuz sık sık hastalanıyorsa bunun en önemli sebeplerinden biri protein ve kalsiyum eksikliğidir. Çocuk gelişimi için büyük öneme sahip olan protein ve kalsiyum eksiklikleri çocuğunuz ergenlik dönemine gelmeden muhakkak giderilerek önlem alınmalıdır.

Kemik gelişimi için Kalsiyum ve D Vitamini önemli bir yer teşkil ediyor.

Çocuğunuzun günlük kalsiyum ihtiyacını süt ve sür ürünlerinden rahatlıkla giderebilirsiniz.

D Vitamini içinde en önemli kaynak güneştir.

Atlama, sıçrama, koşma ve jimnastik hareketleri de kemik gelişimi için destekleyici aktivitelerdir.

Vücudun gelişip büyümesi için gerekli olan yapı taşı ise proteinlerdir.

Proteinler bağışıklık sisteminin güçlenmesi, metabolizmanın sağlıklı çalışması, hücre yenilenmesi ve kas, kemik ve kan hücrelerinin oluşmasında etkilidir.

Çocuğunuzun günlük  protein ihtiyacını karşılayan besin miktarları;

  • 1-3 yaş çocuk: 15-18 gr. protein ihtiyacı; 1 bardak süt veya yoğurt + 1 kibrit kutusu kadar peynir + 2 köfte kadar tavuk, et, balık ile sağlanabilir.
  • 4-6 yaş çocuk: 20-25 gr. protein ihtiyacı; 1 bardak süt veya yoğurt + 1 kibrit kutusu kadar peynir + 3 köfte kadar tavuk, et, balık ile sağlanabilir.
  • 7-9 yaş çocuk: 26-38 gr. protein ihtiyacı; 2 bardak süt veya yoğurt + 2 kibrit kutusu kadar peynir + 3-4 köfte kadar tavuk, et, balık ile sağlanabilir.
  • 10-13 yaş kız çocuk: 39-45 gr. protein ihtiyacı; 2,5 bardak süt veya yoğurt + 2 kibrit kutusu kadar peynir + 3-4 köfte kadar tavuk, et, balık ile sağlanabilir.
  • 10-13 yaş erkek çocuk: 39-60 gr. protein ihtiyacı, 3 bardak süt veya yoğurt + 2 kibrit kutusu kadar peynir + 3-4 köfte kadar tavuk, et, balık ile sağlanabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git