Çocuğunuzda Besin Alerjisi mi Var?

Çocuğunuzda Besin Alerjisi mi Var?
2 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 107 kez okundu.

Çocukta Besin Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Özellikle son yıllarda önemli bir sağlık sorunu olarak sık sık rastlanmaya başlayan çocukta besin allerjisi, çok ciddi sorunları da beraberinde getirebilir.

Çocuklarda besin alerjisi Sebepleri nelerdir?

Vücudun besinlere karşı verdiği tepki ya da gıda intoleransı olarak adlandırabileceğimiz besin alerjisinin çocuğunuzda olup olmadığınızı nasıl anlayabilirsiniz?

Besin alerjisi bağışıklık siteminin tam gelişmemiş olması nedeni ile çoğunlukla 0-3 yaş aralığında görülmektedir.

En sık rastlanan besin alerjileri ise inek sütü, yumurta, soya, yer fıstığı, buğday, kabuklu deniz hayvanları alerjileridir.

Bu besinlerin vucutta tolere edilmeleri zordur ve çocuğunuzun bağışıklık sistemi tam gelişmediyse bu besinlerin bir ya da bir kaçına tepki gösterebilir.

Besin alerjisinde vucudun tepkisi sadece ciltte kızarıklıklar tarzında çok hafif olabileceği gibi bazen nefes darlığı, kusma, şiddetli ishal gibi ciddi sıkıntılara hatta ölümlere sebebiyet verebilmektedir.

Bu nedenle 6. ay da ek gıdalara başladığınızda bebeğinize her gün sadece bir besin yedirin ve bebeğinizin o besine karşı alerjisi var mı yok mu gözlemleyin.

Çocukta alerjik reaksiyondan şüphelendiğinizde bebeğinizin doktoruna durumu iletin.

Şayet doktorunuz bebeğinizin besin alerjisi olduğunu söylerse o besini bebeğinizin beslenmesinden çıkartmanız ve bebeğiniz ile ilgilenen kişilere de o besine karşı alerjisi olduğunu söylemeniz gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git