Çocuklar da kardeş kıskançlığı nasıl engellenir

Çocuklar da kardeş kıskançlığı nasıl engellenir
16 Mart 2018 tarihinde eklendi, 35 kez okundu.

Kardeş Kıskançlığı Nedir? Sebebi Nelerdir?

Kardeş kıskançlığının temelinde yatan sebeplerin başında, çocukların genellikle anne-babalarının sevgisi için rekabet etmeleri gelmektedir.

Çocukta; aileye yeni katılan bireyin yüzünden kendisinin artık daha az değerli olacağı ve onun daha fazla sevilebileceği düşüncesi oluşmaktadır.

O zamana kadar kendine yöneltilen ilgi ve dikkatin artık kardeşine yöneltilmesi ve ona ayrılan zamanın azalması, en başta kardeşe karşı gibi görünen ama aslında anne babaya karşı kızgınlık, kırgınlık gibi duyguların gelişmesine neden olabilir.

Çocuk kendini terk edilmiş, güvensiz ve desteksiz hissetmeye başlar.

İşte çocuğun kafasındaki “acaba beni eskisi kadar sevecekler mi?” ya da “kardeşimi benden daha mı fazla seviyorlar” gibi soruların oluşma sebepleri bunlardan kaynaklanmaktadır.

Ayrıca ailelerin cinsiyete ilişkin görüşleri ve tercihleri varsa ve bunu yansıtıyorlarsa, çocuk kız ve doğan kardeş erkek ise veya tam tersi durumda çocuk; anne-babanın kendi cinsiyetinden hoşnut olmadığını düşünmekte ve bu sebeple kıskançlık yaşanılması kaçınılmaz olmaktadır.

Anne-baba öncelikle kardeş kıskançlığının çok doğal olduğunu kabul etmeli ve çocuğun kendini güvende hissetmesi için gerekeni yapmalıdırlar.

Bunu çocuğa sözle ya da tekinle değil, hareketlerle göstermek gerekir.

Daha önce gördüğü ilginin de daha fazlasını değil aynısını göstermelidir.

Yalnızken diğer kardeşin olumsuz özelliklerini göstererek “ben seni daha çok seviyorum” gibi şeyler söylemek kardeş kıskançlığını daha da olumsuz yönde etkilemektedir.

Ayrıca kardeşler arasında kıyaslama yapmak, kıskançlık durumunda da suçlamak ve cezalandırmak ise olumsuz sayılabilecek davranışlardan birkaçıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git