İştahsız Çocuklar İçin Neler Yapılmalı?

İştahsız Çocuklar İçin Neler Yapılmalı?
26 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 59 kez okundu.

Çocuğum Neden Çok İştahsız, Çocuğun İştahi Nasıl Açılır?

Dünyada son yılların en büyük hastalıklarından birisi obezite.

Artan fast-food alışkanlıkları yeme içme tarzlarımızı çok değiştirdi artık akşam yemeklerinde bir hamburger yanına patates kızartması yemek herkes için çok kolay ve güzel diğer yandan bilgisayar, tablet, televizyon karşısında geçen zaman gün geçtikçe artıyor tabi bunun anlamadı da hareketsiz geçen zaman iyice artıyor.

Bisikletler yerine geçen akülü arabalar bile bunun bir göstergesi.

Gün geçtikçe artan bir diğer şeyde 7 den 77 ye kilolarımız.

Buraya kadar her şey herkesin bildiği sıkıntı yaşadığı bir durum ama biz yazımızda bunun kadar büyük bir sıkıntı olmasa da şikayet sayısı çok az da olsa özellikle annelerin büyük şikayet ettiği çocuğuma yemek yediremiyorum ne yapsam yemiyor çok zayıf hastamı acaba şikayeti.

İlk olarak tabi ki her çocuğun bünyesine göre çocuğun günlük yemesi gereken yemek miktarını iyi bilmek gerekir.

Özellikle bebeklerde yenmesi gereken yemek miktarı bebeğin gelişimine göre haftalık hatta günlük olarak bile değişebilir.

Bu noktada bebeğinizin gerçekten az yediğini düşündüğünüz anda bebeğinizin neden az yediği konusunda destek alabilirsiniz.

Tabi ki çok sıkıntılı durumlarda doktor desteği en güzel destek olmakla beraber biz makalemizde genel destek olunabilecek konular hakkında size yardımcı olacağız.

Acaba Bebeğimin Neden İştahsız?

Bebekler 0-6 ay arası çok hızlı büyür daha 6-12 ay arasında bu büyüme azalır 12-18 ay arasında ise bu büyüme iyice azalır tabi bunun anlamı bebeğinizin ihtiyacı olan besin 11. ay ile 15. ay arasında farklıdır. 11. ayda bebeğim çok yiyordu 15. aya geldi  azaldı gerçekten olması gereken bir durum bunun için endişelenmeyin.

Tabi şu an duyar gibiyim bebeğim neredeyse hiçbir şey yemiyor bunun ayla yılla ilgisi yok. O zaman neden olabilecek diğer şeyler havalar, diş çıkarma,yanlış besin seçimi, virüs sel bir hastalık olabilir.

Tamam bunların hiçbiri sizce neden değil? Ne zaman doktora götürmeyelim?

İştahsızlığı 3-4 gün 1 hafta takip edin sürekli ise bir doktora görünüp tavsiye almak da fayda olacaktır. Diğer yandan 1-2 günlük iştahsızlığın yanında  ishal, kabızlık, ateş, döküntü gibi şikayetler var ise hemen doktora gitmenizde fayda olacaktır.

İştahsızlık İçin Ne Yapmalıyım?

  • En önce yapmanız gereken sabirli bir anne olmak tabi ki. Bu konuda ki en önemli konu sabırlı olmak.   Çok büyük bir hastalık yoksa allah korusun genelde bir süre sonra bebeğiniz kendi kendine daha fazla yemeğe başlayacaktır. Bebekken yemek yemiyor diye üzüldüğümüz sıkıldığımız oğlumuz şu an sekiz yaşında ve az ye artık diyerek sofradan kaldırıyoruz her öğünde 🙂
  • Diğer bebeklerle karşılaştırmayın. Ayşe’nin bebeği günde 3 tane elma yiyormuş biz bir tane bile yediremiyoruz. Annelerin en çok dikkat ettiği konulardan birisi diğer Annelerin bebeklerinin neler yaptığı. Aynı yaşta bile olsa bebeklerin yiyecekleri miktarlar çeşitler farklı olabilir. Bu tür karşılaştırmalar hem doğru değildir hemde sizleri psikolojik olarak sizi yorar.
  • Ne yaparsanız yapın zorla yemek yedirmeyin. Bu  o an için  besin alınması adına olumlu bir durum yaratsa da çocuğunuzun yemek yemeğe olan antipatisini arttıracaktır. Bu yüzden zorla yemek yedirmek yerine yemek yemeği onlara eğlenceli hale getirmek yemeğin ne kadar güzel olduğunu sözle yada fiziksel iletişim ile anlatmak, yemek yeme alışkanlığını oyunlarla edindirmek çok daha faydalı olacaktır.
  • Yemediği yiyecekleri sevdiği çorbaların içine çok fazla tadını almayacağı şekilde öğütücü den geçirip verebilirsiniz. Özellikle vitamin kaynağı besinleri bu şekilde yemesini sağlayabilirsiniz. Çorba yerine yada çorba gibi yoğurt uda kullanabilirsiniz.
  • Çocuğunuza ailece örnek olun ailenin tüm bireyleri olarak sofraya oturun ve benzer yemekleri zevkle hep beraber yemeğe çalışın.
  • Ne kadar seviyor olurlarsa olsunlar abur cubur yiyecekleri özellikle yemekten önce yedirmeyin
  • Beslenme akseuarlarını seçerken çocuğunuzun ilgisini çekecek onu yemek yemeğe özendirecek çeşitlerden seçin.
  • Herşeye rağmen sıkıntı devam ediyorsa en yakın zamanda doktorunuza gözükmeyi unutmayın…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git