Tüp Bebek Nasıl Oluşur?

Tüp Bebek Nasıl Oluşur?
3 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 98 kez okundu.

Tüp bebek nasıl oluşur? Tüp bebek nasıl yapılır?

İlk öncelik ile tüp bebek nedir?

Tüp bebek uygulaması kısa ve basit hali ile, kadın ve erkeğe ait olan üreme hücrelerinin yani yumurta ve spermin vücut dışı koşullarda laboratuar ortamı gibi döllenme işlemidir.

Tüp bebek işlemi sonucunda doğan ilk bebekse, 1978 yılında İngiltere’de Dünya’ya gelmiştir. Tüp bebek normal yollar ile hamile olamayan anne adaylarına uygulanmakta olan yardımcı bir üreme tedavisidir. Erkekten alınmakta olan spermler ile kadından alınan yumurtanın laboratuar ortamında bir araya getirilmesi neticesinde oluşmakta olan embriyoların rahme aktarımı yapılması prensibine dayanmaktadır.

Neden ilk öncelik ile tüp bebek tercih ediliyor?

Tüp bebek uygulaması birden fazla yardımcı üreme tedavisi olsa bile genellik ile en sık tercih edilmekte olan tedavi çeşididir. Bunun sebebiyse, gebelik şansının en fazla olduğu bir tedavi biçimi olmasından kaynaklanmaktadır. İlk önce, tüp bebek tedavisi cerrahi operasyonlar ya da enfeksiyon sonucunda tüplerinde kalıcı olarak hasarlar kalan anne adaylarına da uygulanmaya başlanmıştır. Ardındansa kısırlığa sebebiyet olabilecek diğer etkenlerin tedavisinde de kullanımı yapılmaya başlanmıştır. Sebebi bilinmeyen kısırlık veya erkek kaynaklı olan kısırlıklara tüp bebek tedavi yöntemi uygulanarak başarıya ulaşmış sonuçlar elde edilebilmektedir.

Mikroenjeksiyon uygulaması
Son senelerde uygulanmaya başlanan mikroenjeksiyon ismi ile verilen yöntemle, dölünde sperm bulunmayan veya bulunsa bile sperm sayısının çok az olduğu fakat testisinde sperm bulunan baba adaylarının tedavisinde oldukça ses getirmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git